Yurtdışı Marka Tescilinde Ticaret (Ekonomi) Bakanlığı Destekleri

Yurtdışı Marka Tescilinde Ticaret (Ekonomi) Bakanlığı Destekleri

Yurtdışı marka tescilinde devlet destekleri için Ticaret (Ekonomi) Bakanlığı tarafından önemli düzenlemeler yapılmış bulunmaktadır. Bu düzenlemeler neticesinde ise ihracat yapacak firmalara marka tescili konusunda destekler verilmektedir. Yurtdışında marka tescil başvurusu gerçekleştirecek firmaları hangi desteklerden ve nasıl faydalanabilecekleri hususu ise en çok merak edilen konulardandır.

Marka Tescil Desteği Nereden Alınır?

Yurtdışında marka tescil başvurusu için devlet desteği sadece Türkiye’de tescil edilmiş markalara verilmektedir. Türkiye’de tescilli marka sahibi yurtdışında başvurusunu yaptıktan sonra ilgili ülkede yer alan ticaret müşavirliğine belgelerini onaylatıp en geç 6 ay içerisinde üyesi olduğu ihracatçı birliğine belgelerini teslim ederek destekten faydanabilmektedir. Destek miktarı başvurunun yapıldığı ülkelerin hedef ve öncelikli ülkelerden olmasına ve firmanın merkezinin teşvik bölgelerinde olmasına göre %70 seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

Yurtdışı Marka Teşvik ve desteklerinde hangi belgeler gereklidir?

 1. Dilekçe
 2. Başvuru Formu
 3. İmza Sirküleri
 4. Beyanname
 5. Taahhütname
 6. Aylık Prim Hizmet Bildirgesi
 7.  Vergi Beyannameleri Taahhuk fişleri
 8. Yurtiçi Marka Tescil Belgesi
 9. Yurtdışı Marka Tescil Belgesi ya da Başvuru Belgesi
 10. Ödemelere İlişkin Belge
 11. Ticaret Sicili Gazeteleri
 12. Fatura

Hangi Giderler Yurtdışı Marka Desteği Kapsamındadır?

 • Marka Patent Şirketi danışmanlık, hizmet ücretleri, markanın ilgili ülkede tescilli olup olmadığına dair araştırma, inceleme vb. ücretler,
 • Yurtdışında tescilli markanın korunması için gerekli avukatlık vb. ücretler,

Marka yenileme giderleri destek kapsamında değildir.

Devlet teşvik ve destekleri yurtdışı yatırımcı ve girişimcisinin karar verme süreçlerini hızlandıran en önemli etkenlerdendir. Ticaret (Ekonomi) Bakanlığı’nın teşviklerinin yanı sıra Kosgeb ve Tübitak’ın da yurtdışında marka başvurusu yapacak kişi ve firmalara sınai mülkiyet desteği ve teşviği bulunmaktadır.

Av. Eşref BORÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz!