Yeme İçme Sektörü İçin Marka Tescili ve Önemi

Yeme içme sektörü için marka tescili ve önemi her geçen gün artmaktadır. Günümüzde sosyal medya ve internet kullanımının artması, Yeme İçme Sektörü ve turizminin gelişmesi lokal lezzetlerin ülke çapında tanınmasına ön ayak olmuştur. Ayrıca Franchise olanakları artan yeme-içme sektöründe belki de ilk yatırımın yapılması gereken alan marka olmalıdır. Marka yatırımı da önce sahiplik ile yani marka tescili ile başlar.

Marka; bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerinin başka bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan sözcük, sayı, harf, kişi adları, işaret, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir. Her ne kadar marka tescili zorunlu bir işlem olmasa da markanızın size ait olduğunun ispatı bakımından en kolay ve en ucuz yöntemdir. Markanızı tescil etmemeniz halinde bu hakkın sizin olduğunu ispatlamak için dava açmanız gerekmektedir. Bu da tescile göre maddi külfeti oldukça yüksek bir çözüm olacaktır.

Burger King ve BulgurKing

Dünyaca meşhur ve tanınmış marka olan Burger King’in bilinirliğinden yararlanmak maksadıyla piyasaya çıkan çiğköfte firması marka olarak BulgurKing ibaresini seçmiştir. Türk Patent ve Marka Kurumu‘na da BulgurKing ibaresi ile yapılan marka tescil başvurusu Burger King tarafından yapılan itiraz neticesinde reddedilmiştir. Markanızın değerinin yanı sıra yeme içme sektörü için marka tescili ne kadar önemli bu örnek ile daha iyi anlayabiliyoruz.

Sonuç olarak; Yeme İçme Sektörü için marka tescili konusunun önemi yadsınamayacak bir gerçektir. Yapılan yatırımın karşılığında gelinen noktada tescilli markalar haklarını daha kolay savunmakta ve yönünü ileriye çevirip yapısal yatırımlara odaklanabilmektedir. Bu süreci tamamlamayanlar ise başta franchise ve bayilik verme gibi aşamalarda zorlanacakları gibi artık bir değere dönüşmüş ve malvarlığına dahil olan markaları ile ilgili sil baştan yatırım yapmaları gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz!