Marka Tescili için Sizi Bilgilendirelim

İletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.

Endüstriyel Tasarım Nedir?

Endüstriyel tasarım; bir ürünün bütününün ya da bir kısmının  çizgi, şekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümdür.

Bardak, çanta, kıyafet, diş fırçası, mobilyalar, mücevherler gibi hayatın içinde ki ürünler ile sanayide kullanılan birçok ürün de ayırtedici ve yeni olmak kaydıyla Endüstriyel Tasarım Tesciline konu olabilir.  

Endüstriyel Tasarımlar; dünya üzerinde yeni, ayırtedici olmak kaydıyla ve kamuya sunulduğu tarihten itibaren 6 aylık rüçhan süresi içerisinde  Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılması halinde korunur.

Endüstriyel Tasarımlar; 5 yılda bir ve 5 defa yenilenmek kaydıyla 25 yıl boyunca korunur. Tasarıma konu ürün 25 yıl sonunda anonim hale gelir ve herkes tarafından kullanılabilir.

Endüstriyel Tasarım koruması ülkeseldir. Türkiye’de tescil edilen tasarımlar Türkiye’de korunur. Yurtdışında koruma için hangi ülkede koruma talep ediliyorsa o ülke yerel ofislerinde başvuru yapılması gerekmektedir.