Marka Tescili için Sizi Bilgilendirelim

İletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.

Patent Başvurusu

Patent buluş sahibine, devlete yapacağı başvuru üzerine verilen ve buluşun kullanılmasını,üretilmesini, veya bu hakların kullandırılması haklarını belirli süre için sağlayan belgedir. Patent belgesi ile elde edilen imtiyazların tümüne ise patent hakkı denir. Patent hakkını ispatlayan ve Türk Patent Kurumu tarafından düzenlenen belgeye ise ‘patent’ denir.

Patentler alınıp satılabilen, kiralanıp kiraya verilebilen mülkiyet hakkına dahil emtialar olarak kabul edilmektedir.

Patent, buluş sahibinin Türk Patent Kurumu’na yapacağı usulüne uygun başvuru ile alınır. Buluş sahibinden öncelikle konuyla ilgili olarak tekniğin bilinen durumu, buluşun teknik özellikleri, teknik resim çizimleri ve buluşun koruduğu yenilikleri de içeren buluş bildirim formu alınır. Buluş öncelikle uzman vekillerimiz aracılığıyla ön incelemeye tabi tutulur.  Buluş vasfı taşıdığı kanaatine ulaşılırsa tarifname, istemler ve teknik resimleri de içeren başvuru formu hazırlanarak başvuru gerçekleştirilir.

patent

Başvuru, önce şekli unsurlar açısından incelenir. Eksiklik olmaması halinde ücreti ödenerek 12 ay içerisinde araştırma talebi yapılır. Araştırma raporunun olumlu gelmesi halinde raporun tebliğinden itibaren 3 ay içerisinde ücreti ödenerek inceleme talebinde bulunulabilir. İnceleme raporu olumlu ise tescil kararı ile birlikte başvuru sahibine bildirilir. Ücreti ödenmesi koşuluyla belge başvuru sahibine verilir.

 

Patent / Faydalı Model Araştırması

Defans Patent’in deneyimli patent avukatları, icadınızın aynı veya benzerinin Türk Patenti (TP) veya global kurumlar tarafından önceden tescil edilmiş olup olmadığını anlamak için icatlarınızın araştırılmasının önemine vurgu yapar. Bu araştırma etkinliği aynı zamanda rakipleri, rekabeti ve piyasayı anlamak için de iyidir. Ayrıca yenilik ve endüstri maddelerine uygulanabilirliği bu aşamada gözden geçirilir ve doldurma işleminden önce tüm şüpheler giderilir. Ayrıca araştırma, işletmenizin ihlal sınırlarını anlamak için de avantaj sağlar.

Patent / faydalı model araştırması için patent uzmanlarımızla info@defanspatent.com.tr adresinden e-posta ile ya da ücretsiz web sohbet hattımızı kullanarak veya ücretsiz çağrı merkezimiz 0850 297 0 297 aracılığıyla iletişime geçmekten çekinmeyin . Defans Patent size yardım etmek için her zaman hazırdır.

1.Patent araştırma hizmetlerimiz

  • Basit Araştırma
  • Resmi görüşe göre (Patent avukatı) endüstri araştırmalarında yenilikçilik ve uygulanabilirlik
  • İhlal ve FTO araştırması
  • Kullanımda olan benzer / benzer patentleri, patent koruma süresini, mal sahibini, şirket mülkiyet detaylarını ve daha fazlasını içeren detaylı araştırma raporları…

2.Patent Başvurusu Doldurma

Bir marka veya şirket sahibi olarak, işletmeniz için yeni ve benzersiz bir patent oluşturmak için çok zaman harcıyorsunuz. Bu yüzden çalışmalarınızı ve çabalarınızı korumanın zamanı geldi. Buluşun bu kilometre taşı açıklamasında, istemler – bu buluşu nerede ve nasıl kullanabileceğinizi, faydaları ve rakamları (varsa) bildiren özet.

Türkiye Patenti (TP), WIPO, EUIPO ile nasıl iletişim kurabilirim?

Patent başvurusu doldurma, patent korumada ikinci adımdır. Defans Patent, Türkiye Patenti (TP) ve WIPO, EUIPO veya yurtdışındaki diğer yerel avukatlar aracılığıyla uluslararası ticaret konusunda 15 yıllık deneyime sahiptir.

İmzalı patent sertifikamı almam ne kadar sürer?

Başvuru formunun imzalanmış kayıt belgesini alması için geçen süre 18 ay kadardır. Defans Patent her şeyi rahatınız için kullanır.

Defans Patent bu aşamada benim için patent başvurusu doldurmadan başka ne yapar?

Ücretsiz yasal tavsiye; patent bilgilerinizin piyasaya en düşük ücretle yabancı dillere ya da tam tersine çevrilmesi bizim sorumluluğumuzdadır; iş dünyasında temsili konularda veya Türk Patenti (TP), EUIPO, yurt dışındaki yerel patent ofisleri ve WIPO’dan önce yapılan itirazlar veya kovuşturmalar gibi yasal davalar; Uluslararası ortaklarımız aracılığıyla patent dünyasına dünya çapında erişme şansı vermek, Defans patentiyle iş yapmanın yararlarından bazılarıdır.

3.Patent başvurum Türk Patent ve Marka Kurumu’nda  ne olur?

Türk Patent ve Marka Kurumunda tüm başvurular için ilk işlem , 2 ay süren usule ilişkin veya resmi incelemedir . Başvuruyu doldurduktan sonra form anlamına gelir, başvuru ücretleri, buluşun patent için uygun olup olmadığına dair gerekli belgeler kontrol edilir.

İkincisi , buraya kadar her şeyin yolunda olup olmadığı konusundaki yenilik araştırması, patent alma işlemine başvuru tarihinden itibaren 12 ay içerisinde başlar. Bu aşama, buluşlarınızın yenilikçiliğini, endüstriyel uygulanabilirliğini kanıtlamak içindir.

Üçüncüsü yayın aşaması geliyor. Türk Patent ve Marka Kurumunun arama raporu, üçüncü bir kişinin patent başvurunuza itiraz edebileceği 6 ay süreyle Patent Bülteninde yayımlanır. Kendinizi savunmak için 3 ayınız var. Eğer Konsey taleplerinizde haklı olduğunuzu düşünüyorsa, süreç devam eder, aksi halde başvurunuz geçersiz hale gelir. Türk Patent ve Marka Kurumunun başvuru formlarında bazı değişiklikler istemesi, bazı noktalarda değişiklik yaptığınız takdirde patent alma şansınız olduğu anlamına gelir.

  • Son olarak, başvurunuz Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından herhangi bir olumsuz dönüş alınmazsa 1-2 ay içinde tescil edilecektir. Sertifika başvuru sahibine gönderilir. Bu sertifika, 20 yıllık bir süre için yıllık aidatları ödendiği sürece geçerlidir. (Faydalı model 10 yıl korunur.)

4.Patent Başvurum için bir İtiraz varsa, ne yapabilirim?

Defans Patent, tüm problemlerinizi Türk Patent ve Marka Kurumu ile çözmek için sizinle birliktedir. İtiraz, doldurmadan önce bazı araştırma ayrıntılarını kaçırmanız durumunda ortaya çıkan, patent başvurularının doğal bir ürünüdür.

Temel olarak 2 çeşit itiraz vardır. Birincisi, Türk Patent ve Marka Kurumunun itirazıdır. Bu tür bir itiraz ilk adımlardan birinde ortaya çıkar. Eğer buluş yeni değilse veya yeni bir teknoloji getirmiyorsa veya endüstri için geçerli değilse veya dünyada daha önce patentli olan benzer yenilikler varsa, Türk Patent ve Marka Kurumu itiraz yapar. İkinci tür, patent başvurusu Patent Bülteninde yayınlandıktan sonra kişisel itirazdır. Bu süre patentler için 6 ay, faydalı modeller için 3 aydır.

Defans Patent itiraz mektubunuzu hazırlamak için yanınızdadır ve Türk Patent ve Marka Kurumu Temyiz Kurulu veya TBMM’de daha fazla bir işlem yapılması gerekiyorsa davayı takip etmek için hazırdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Defans Patent olarak marka ve patent vekilleri, avukatlarımız ve 15 yıllık tecrübemizle, patent yolculuğunuzda size yardımcı olmaya hazırız.