Marka Tescili için Sizi Bilgilendirelim

İletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.

Marka Tescil Nedir?

Marka Tescil, mal veya hizmetleri birbirinden ayırt etmeye yarayan markaların devletin resmi kurumu olan Türk Patent ve Marka Kurumu (eski Türk Patent Enstitüsü) tarafından başvuru üzerine özel sicilde kayıt ve tescil altına alınmasıdır.

Marka seçiminde her ne kadar özgür olsanız dahi markanın özgün nitelikte olması markanın tescil edilmesinde önemli bir ayırt edici faktördür, özgünlük ise markaya konu olan işaret veya şeklin ayırt edilebilmesidir. Ayırt edicilik ise  marka tesciline konu olan isim, işaret veya şeklin diğer mal ve hizmetlerden bariz bir şekilde farklı olması kriteridir.

Son olarak, tescillenmek istenen markanın belirlenmesinde yukarıda belirttiğimiz özgünlük ve ayırt edicilik noktalarına dikkat etmekle beraber Sınai Mülkiyet Kanununda da değinilen Paris Sözleşmesinin 2. mükerrer 6. maddesinde sayılmış olan hususlara da dikkat edilmesi gerekir.

Marka tescil ile ilgili detaylı bilgi için ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilir ya da form üzerinden bilgilerinizi bizimle paylaşarak bizim aramamızı sağlayabilirsiniz.

marka-tescil-patent-marka-tescil-basvurusu