Marka Tescil ve Marka Nedir?

Marka tescil nedir, marka nedir, marka neden tescil edilir, kimler marka tescil ettirmelidir gibi sorular günümüz ticaretinde önemli yer almaya başlayan konulardır. Marka Tescili konusunda ve tescil başvurusu sayılarında 2004 yılından itibaren başlayan ivmelenme günümüzde de halen büyüyerek devam etmektedir.

Marka tescil başvuru sayıları artmakta ise de konunun anlam ve önemini kavramada ki artış bu kadar hızlı olmamaktadır. Marka tescilinde asıl önemli olan klasik tarifte de belirtildiği üzere; bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir. Aslında tarifte de açıkça belirtildiği üzere bir markayı, marka yapan ana özellik ayırt edici olmasıdır. Bunun en kolay yolu da özgün ve hatta türettiğiniz bir kelimeden oluşan marka seçmektir. Daha eski örneklerde “Xerox” gibi türetilmiş fakat zor örnekler söz konusuyken yeni örneklerde ve tüm dünya da basit ve işi doğrudan olmasa da dolaylı olarak anlatan markalar ön plana çıkmaya başlamıştır. Buna en iyi örneklerden birisi İngiltere’de kurulan ve hızlı tüketime yönelik ürünler sunan “EAT” markalı büfe-restorandır. Hem yaptığı işi anlatmayan, hem de yaptığı işle ilgili olan ve daha da önemlisi basit ve herkesin sürekli dilinde olan bir kelimenin seçilmiş olmasıdır.

Sonuç olarak markanız sizin ticarette görünen yüzünüzdür. Markanızın ne kadar ayırt edici olduğu ise müşteri ya da hedef kitlenizin ürün ya da hizmetlerinizi kolaylıkla öğrenmesine ve hatırlamasına azami katkıda bulunacaktır. Bu nedenlerle de getirdiği faydaları da düşünecek olursak bu kadar az maliyetli bir işlem ile yapılabilen marka tescilini mutlaka vekil aracılığıyla yaptırmanız ve markanızın takibi konusunda da uzman hukukçu ve vekillerle çalışmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz!