Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka tescil başvurusu nasıl yapılır? Ticari hayatın önemli unsurlarından olan ve yılda yaklaşık 100.000 adet üzerinde gerçekleştirilen bu işlemin nasıl yapıldığı da cevap aranan sorulardan birisidir.

Marka tescil başvurusu önce ki adı Türk Patent Enstitüsü (TPE) yeni adı Türk Patent ve Marka Kurumu ( Türk Patent ) olan ve Ankara’da yer alan kuruma yapılır. Başvuru Türk Patent’e verilecek yazılı bir dilekçe ya da internet üzerinden yapılacak çevrimiçi işlemle başlatılır. Başvuru kurum nezdinde işlem yapma yetkisi olan marka vekilleri aracılığıyla yapılabileceği gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yerleşim yeri olan veya sınai ya da ticari faaliyette bulunan gerçek veya tüzel kişiler, asaleten de yapılabilmektedir.

Başvuruların doğru ve eksiksiz yapılabilmesi, süreç içerisinde yer alan birçok süreli işlemin takip edilmarka-tescil-marka-tescil-başvurusuebilmesi açısından başvuruların uzman vekiller tarafından yapılmasında fayda bulunmaktadır.

Başvuru ve Tescil Süreci

Tespit edilen markanın kullanılacağı alana göre sınıf seçimi yapıldıktan sonra uygunluk için ön araştırma yapılarak başvuru hazırlığı tamamlanır. Başvuru yapıldıktan sonra marka uzmanı tarafından önce şekli, sonra da benzerlik incelemesi yapılarak. Markanın, Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verilir. İki ay süresince bültende ilan edilen markaya ilgililer tarafından itiraz edilebilir veya görüş bildirebilir. İtirazların reddedilmesi halinde markanın tesciline karar verilir ve markanın tescil edildiğine ve Tescil Belge ücretinin iki ay içerisinde ödenmesine dair yazı kurum tarafından başvuru sahibine gönderilir. Ücretin ödenmesi ile tescil belgesi düzenlenir ve süreç tamamlanır.

Daha önce en az 8-10 ay süren marka tescil süreci çevrimiçi başvuruların artması, ilan süresinin 3 aydan, 2 aya inmesiyle artık 5 aylık bir zaman diliminde tamamlanabilmektedir. Markalar 10 yılda bir yenilenmeleri kaydıyla sonsuza kadar ve sizin veya şirketinizin adınıza tescilli kalmaktadır.

Ucuz, hızlı ve kolay bir şekilde yapabileceğiniz marka tescil başvurusu ile önemli bir koruma sağlanacağından ertelediğiniz işlemleri derhal hayata geçirerek siz de bu korumadan faydalanbilirsiniz.

Av. Eşref BORÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz!