Telif Hakkı

Telif Hakkı Nedir?

Fikri haklar insan zekası ile ortaya çıkan; edebiyat ve sanat eserleri, bilgisayar programları ve buluşlardır. Bu fikri hakların sahip veya sahiplerine verilen kullanma yetkisine ise Telif Hakkı denir. Telif hakkının simgesi İngilizce copyright kelimesinden gelmekte olan yuvarlak içerisinde C ( © ) harfidir.

Fikir ve sanat eserleri, 5846 sayılı kanun ile korunmakta olup, amaç fikir ve sanat eserlerini meydana getiren eser sahipleri ile bu eserleri icra eden veya yorumlayan sanatçıların kurum ya da kuruluşların ürünleri üzerindeki manevi ve mali haklarının neler olduğunu tespit etmek, korumak ve uygun bulunmayan kullanımlarda yaptırım sağlayabilmektir.

Telif Hakkı (Tescili) Nereden Alınır?

Telif hakkı KÜLTÜR BAKANLIĞI “TELİF HAKLARI VE SİNEMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’’ne yapılacak başvuru ile alınır. Resmi belge, başvurudan itibaren 1 ay içerisinde hazırlanmaktadır. Başvuru ve gerekli evraklar hakkında bilgi almak için danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Eser nedir? Eser çeşitleri nelerdir?

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 1/B maddesine göre eser: “Sahibinin hususiyetini taşıyan ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsulleridir”.

Bu kanun çerçevesinde bir fikir ya da sanat ürünün eser olabilmesi için;

  • sahibinin özelliğini taşıması,
  • belirli bir şekle gelmiş olması,
  • kanunda yer alan eser türlerinden biri olması,
  • fikri bir çabanın sonucu olması…

gibi şartlar taşıması gerekmektedir.

Eser Sahibi Kimdir?

Bir eserin sahibi, onu meydana getiren kişidir.

Eser Çeşitleri

  • İlim ve edebiyat eserleri : Herhangi bir şekilde dil ve yazı ile ifade olunan eserler ve her biçim altında ifade edilen bilgisayar programları ve bir sonraki aşamada program sonucu doğurması koşuluyla bunların hazırlık tasarımları, her nevi rakıslar, yazılı koreografi eserleri, pandomimalar ve buna benzer sözsüz sahne eserleri, bedii vasfı bulunmayan her nevi teknik ve ilmi mahiyette fotoğraf eserleriyle, her nevi haritalar, planlar, projeler, krokiler, resimler, coğrafya ve topografyaya ait maket ve benzerleri, her çeşit mimarlık ve şehircilik tasarım ve projeleri, mimari maketler, endüstri, çevre ve sahne tasarım ve projeleri ve ara yüzüne temel oluşturan düşünce ve ilkeleri de içine alarak üretilen her türlü eser kanunda İLİM VE EDEBİYAT ESERLERİ olarak adlandırılır.
  • Musiki eserleri : Her çeşit sözlü ve sözsüz bestelerdir.
  • Güzel sanat eserleri : Yağlı ve suluboya tablolar; her türlü resimler, desenler, pasteller, gravürler, güzel yazılar ve tezhipler, kazıma, oyma, kakma veya benzeri usullerle maden, taş, ağaç veya diğer maddelerle çizilen veya tespit edilen eserler, kaligrafi, serigrafi, heykeller, kabartmalar ve oymalar, mimarlık eserleri, el işleri ve küçük sanat eserleri, minyatürler ve süsleme sanatı ürünleri ile tekstil, moda tasarımları, foto grafik eserler ve slaytlar, karikatür eserleri, her türlü tiplemeler GÜZEL SANAT ESERLERİ olarak adlandırılmaktadır.
  • Sinema eserleri : Her nevi bedii, ilmi, öğretici veya teknik mahiyette olan veya günlük olayları tespit eden filmler veya sinema filmleri gibi, tespit edildiği materyale bakılmaksızın, elektronik veya mekanik veya benzeri araçlarla gösterilebilen, sesli veya sessiz, birbiriyle ilişkili hareketli görüntüler dizisine SİNEMA ESERLERİ denilmektedir.

Bize ulaşın

Defans Patent 12 yıllık tecrübesi ve uzman ekibiyle, sizlere marka, patent ve endüstriyel tasarım tescillerine yönelik yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda hizmet sunuyor. Bu hizmetlerden yararlanmak için hemen 0(850)297 0 297 aramanızı ya da info@defanspatent.com.tr adresinden bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz. Firmamız sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyacaktır.

Marka Tescili için Sizi Bilgilendirelim

İletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.

08502970297
905346452320