Marka Tescili

Defans Patent olarak tescil ettirmek istediğiniz markanın bir saat içinde ücretsiz olarak yaptığımız marka ön araştırma hizmetinin hemen arkasından, yine bir saat içerisinde on-line marka tescil başvurunuzu gerçekleştiririz. Defans Patentin uzman kadrosu marka tescil başvurusu için gerekli bütün belgeleri toplar. Bu belgelerle birlikte sizin adınıza Türk Patent Enstitüsüne başvuruyu yapar. Markanın tescil süreci normalde 8-12 ay kadar sürmekte, ancak bu süreçte üçüncü kişilerin marka başvurunuza bir itirazı olursa, süre 2 yıla kadar uzayabilmektedir. Başvuru sonrasındaki adımlar,

TPE İnceleme ve Araştırma Süreci:

TPE marka tescil uzmanı, yaptığımız başvuru evrakları üzerindeki incelemesini yapar ve eksiklik bulursa 2 ay ek süre vererek tamamlanmasını talep eder. Başvurunuzda bir eksiklik söz konusu değilse ve tescil edilmesinde bir sakınca görmez ise marka tescil bülteninde askıya çıkmasını sağlar. TPE uzmanları markanın baştan tescil edilemeyeceği hükmüne varırsa nedenini belirtmek suretiyle reddeder.

TPE Kararlarına İtiraz:

TPE marka tescil uzmanı tarafından reddedilen bir başvuruda eğer Defans Patent vekilleri red gerekçesini haklı bulmaz ya da kararı yetersiz bulursa, müvekkilin onayıyla karara itiraz eder. TPE itiraz bölümü başvuruyu tekrar değerlendirir ve itirazı haklı bulur ise marka tescili için resmi bültende yayınlanmasını sağlar. Eğer itiraz bölümü yapılan itirazı haklı bulmaz ise baştan verilen red kararını onaylar. Bu gibi durumlarda Defans Patent vekilleri, YİDK (Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu)  itiraz etme hakkını kullanarak, başvurunun kurul tarafından yeniden değerlendirilmesini sağlar. Bu kurulun kararı son kararıdır ve kesin hükmündedir. Kurula itiraz mahkeme kanalı ile yapılır. Yapılan itiraz sonucu YİDK’dan olumlu sonuç çıkarsa, marka tescil başvurusu resmi bültende yayınlanır ve üç ay süre ile ilanda kalır. Eğer YİDK itiraza olumsuz bir görüş açıklar ise tescil işlemi kesin reddedilir. Bu aşamadan sonra YİDK kararlarına itiraz için İhtisas Mahkemelerine başvuru yapılabilinir. Bu mahkemelere itiraz süresi YİDK kararından itibaren iki aydır.

Marka Tescil ve Resmi Bülten İlanı:

Marka Tescili başvurusu yapılmış, TPE tarafından değerlendirilip resmi bültende yayınlanmasına karar verilmiş markaların yasal olarak askıda kalma süresi 3 aydır. Bu süre zarfında diğer marka sahiplerinin itiraz etme hakkı bulunmaktadır. 3 aylık sürenin sonunda bir itiraz gelmez ise TPE, marka tescil harcının yatırılmasını yazı ile Defans Patente bildirir ve süresi içerisinde harcın yatmasını talep eder. Harcın yatırılması sonrasında Defans Patent TPE’ den marka tescil belgesinin düzenlenmesini talep eder. 30-60 gün içerisinde marka tescil belgesi düzenlenmiş olarak marka sahibine teslim edilir.

Resmi Marka Bülteninde Yayınlanan Markaya İtiraz:

Asıl marka sahipleri kendi markalarına benzerlikten dolayı marka tesciline itiraz edebilirler. Böyle bir durumda TPE uzmanı itirazı inceler ve haksız bulursa itirazı reddederek itiraz sahibine bildirim yapar. İtiraz sahibinin iki ay içerisinde tekrar itiraz etme hakkı vardır. Bu hak kullanılmaz ise TPE, iki ay sonra markanın tesciline karar vererek harcın yatmasını ister.
Tekrar itiraz söz konusu olur ise dosya YİDK (Yeniden inceleme ve Değerlendirme Kuruluna) sevk edilir ve nihai karar bu kurulda alınır. İtiraz haklı bulunur ise marka tescil başvuru reddedilir. Bu karara bildirimden itibaren iki ay içerisinde itiraz başvurusu yapılabilir.

Marka Tescil Belgesi Yenileme:

TPE’nin ilgili kanununda (556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname)  tescil edilen markanın koruma süresi 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. Marka sahipleri 10.yılın sonunda markalarına yenileme işlemi yapabilirler. Defans Patent müvekkillerine süre dolmasına 6 ay kala yenileme konusunda bilgi vermekte ve müracaatlarını yapmaktadır. Marka yenileme hizmetimizden hemen yararlanmak için,  0.850.297 0 297 arayın ya da info@defanspatent.com.tr  adresinden bizimle iletişime geçin, kolayca marka tescilinizi yenileyelim.

Bize ulaşın

Defans Patent 12 yıllık tecrübesi ve uzman ekibiyle, sizlere marka, patent ve endüstriyel tasarım tescillerine yönelik yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda hizmet sunuyor. Bu hizmetlerden yararlanmak için hemen 0(850)297 0 297 aramanızı ya da info@defanspatent.com.tr adresinden bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz. Firmamız sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyacaktır.

Marka Tescili için Sizi Bilgilendirelim

İletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.

08502970297
905346452320