Marka

Markanızın hızlı, kolay ve online olarak tescilini hemen alalım.

Marka Nedir?

Marka ticari işletmelerin tüm varlıklarını temsil eden, benzer mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden farklı kılmak için kullandıkları AYIRT EDİCİ olan İŞARETLERİN tümüdür.

Hangi İşaretler Marka Tesciline Konu Olur?

Ayırt edici özelliği olan kişilerin isimleri, sloganlar, şekiller, sayılar ve her türlü işaret tescil edilmek üzere marka tesciline konu olabilir.

Bir Markanın Tescili İçin Kriterler Neledir?

Bir Markanın tescil edilebilmesi için  en önemli detay markaya konu olan işaretin ayırt ediciliğidir. Ayırt edicilik marka tesciline konu olan isim, işaret veya şeklin diğer mal ve hizmetlerden bariz bir şekilde farklı olması kriteridir.

Marka Tescilini Kim Yapar?

Türkiye’de Marka tesciline yetkili kurum Türk Patent Enstitüsüdür. Bu sebeple tüm marka tescilleri bu kurumun nezdinde yapılır. Tescil başvurusunu kendiniz yapabileceğiniz gibi Türk Patent Enstitüsü’nde kayıtlı resmi vekiller aracılığı ile de yapılabilir. Tescil süreci doğru araştırma, takip ve bilgi birikimini gerektirir. Marka tescil aşaması yaklaşık 8-12 aylık bir sürede gerçekleşmektedir. Markanın koruması başvurunun yapıldığı gün saat ve dakika itibariyle başlar. Marka tescil başvurusunun yapılmasından sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından başvurunun şekli şartları yerine getirip getirmediği kontrol edilir ve başvuru sahibi veya vekiline resmi yazı ile bildirilir.

Marka Tescili Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Marka tescili için Türkiye’de yerleşik bulunan ticari faaliyette bulunan herkes marka tescil başvurusu yapabilir. Ayrıca Türkiye’de yerleşik Paris sözleşmesi taraf olan ülkelerden gerçek veya tüzel kişiler de marka başvurusu hakkına sahiptir.

Neden Marka Tescili Yaptırmalıyız?

Ticari bir işletme olarak, ticari isminiz veya sizi temsil eden işaretin marka haklarına sahip olabilmesi sadece marka tescili ile mümkündür. Firmanızın veya ürününüzün kendi içinde bulunduğu pazarda yaygınlaşması tüketiciler tarafından marka bilinirliğinin artmasıyla gerçekleştir. Etkili bir satış faaliyetine ya da ürün lansmanını yapmadan önce yapılması gereken firmanızın, ürününüzün ya da hizmetinizin adını bir markaya dönüştürmektir. Marka tescili yaptırmadan bir ürünü veya hizmeti pazara sunmak bazen çok tehlikeli olabilir. Sizin tescil ettirmediğiniz markanız sizden önce sektörünüzde bir rakibiniz tarafından tescilli marka haline getirilmişse rakibiniz marka ihlali nedeniyle ürünleriniz ile ilgili taklit iddiasında bulunabilir. Rakibinizin size açabileceği bu konuyla ilgili bir davada hapis cezası dahil ağır müeyyideler uygulanabilecek bir duruma gelip mağdur olabilirsiniz. 

Bu sebeple Defans Patent olarak önerilerimiz,

 1. Marka tescili yapılmamış bir isimle kesinlikle faaliyet göstermeyin.
 2. Kullandığınız ismin veya işaretin başkası adına tescilli olup olmadığını mutlaka araştırın.
 3. İşletmenizin ticari unvanı kesinlikle sizi korumaz. Bu sebeple, ticaret unvanınıza güvenerek kesinlikle marka tescili yaptırın.

Ticaret unvanlarında yer alan ve sahiplerince marka olarak kullanılan ibareler, ticaret siciline kayıt ettirilmiş olmakla 556 sayılı markaların korunması hakkında KHK hükümlerince korunmamaktadır.

 • Firmanız eğer ihracat yapıyorsa, kullandığınız markanın ya da işaretin, ihracat yapacağınız ülkelerde tescilli olup olmadığını sorgulayın.
 • Markanız sizin en önemli varlığınızdır. Markanızı korumak için iş ortaklığı yapacağınız Marka ve Patent firmanızı seçerken çok titiz davranın.
 • Tescil edilmiş markanızı benzerlerinin kendi piyasanızda çoğalmasını istemiyorsanız ve bundan dolayı ticari kayıplara uğramak istemiyorsanız sektörünüzdeki benzer markaları ve rakipleri marka ve patent firmanız aracılığıyla takibe alınız.

Eğer markanızı tescil ettirirseniz, tescilli markanızın firmanıza kazandıracağı değerler;

 1. Tescilli markanızı satabilirsiniz,
 2. Kişilere devredebilirsiniz,
 3. Lisans (kiraya) verebilirsiniz,
 4. Rehin edebilirsiniz,
 5. Teminat göstererek banka işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Marka Başvurusu İçin İstenen Evraklar Nelerdir? 

Marka başvurusu yapılırken şahıs adına veya tüzel kişilik adına farklılık göstermektedir.

Marka Başvuru sahibi Tüzel kişi ise (Şirket, kurum vs.)

 • Faaliyet belgesi
 • Vergi levhası
 • Vekaletname (Noter onayı gerektirmez)
 • Marka örneği (logo, işaret vs.)

Marka Başvuru sahibi gerçek kişi ise ;

 • T.C. kimlik no
 • Vekâletname (Noter Onayı Gerektirmez)
 • Marka örneği

Bize ulaşın

Defans Patent 12 yıllık tecrübesi ve uzman ekibiyle, sizlere marka, patent ve endüstriyel tasarım tescillerine yönelik yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda hizmet sunuyor. Bu hizmetlerden yararlanmak için hemen 0(850)297 0 297 aramanızı ya da info@defanspatent.com.tr adresinden bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz. Firmamız sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyacaktır.

Marka Tescili için Sizi Bilgilendirelim

İletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.

08502970297
905346452320