Alan Adı

Alan Adı (Domain Name) Tescili

Alan adları, internet üzerinde bulunan bilgisayar veya web sitelerinin adresini belirlemek için kullanılan IP (Internet Protokol) numarasını tanımlayan isimlerdir, yani alan adı bir web sitesinin internetteki adıdır.

İnternetin yaygın olarak kullanıldığı günümüzde kurumların, işletmelerin müşterilerine ulaşmasının en kolay yollarından birisi de internet siteleridir. Size ait alan adını hem Türkiye’de hem de dünya üzerinde tescil ettirmeniz müşterilerinizle ya da hedef kitlenizle aranızdaki köprünün sağlamlaşmasına yarayacaktır. Alan adlarını tescil ederken, alan adının uygun, kolay telaffuz edilebilen ve en önemlisi akılda kalıcı bir nitelikte olmasına dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır. Alan Adları genel olarak iki ana gruba ayrılırlar:

1. Uluslararası Alan Adları:

Aralarından en çok bilinenleri .com, .org ya da .net olan bu uzantılar, hiçbir belge istenmeksizin alan adının tescile müsait olması halinde başka bir şart veya kriter aranmadan tahsis edilmektedir. Bu sebeple de alan adları hak sahibi olmayan kişilerce tescil edilmekte ve  haksız kazanç kapısı olarak görülebilmektedir.

2. Coğrafi veya Yerel Alan Adları:

Coğrafi alan adları, uluslararası alan adları gibi .org, .com  v.s. olabileceği gibi Türkiye’de av, pol, bel gibi kısaltmalar da kullanılmaktadır. Ancak uluslararası alan adları ile arasındaki fark, coğrafi ve yerel alan adlarında bu uzantıların ardından Türkiye’den alındığını ifade eden .tr ibaresinin eklenmesidir. Türkiye de bu alan adlarının tahsisi ODTÜ tarafından yapılmaktadır. Uluslararası alan adlarında olduğu gibi öncelik koşulu değil hak sahipliği kriteri bulunmaktadır. Başvuru sahibinin bu alan adının tahsisini talep etmesi için öncelikle hak sahibi olduğunu çeşitli belgelerle ispat etmesi gerekmektedir. Alan adlarının kısaltmaları anlamını taşıdıkları İngilizce kelimelerin kısaltmalarıdır…

comFirmalar ve ticari işletmeler, ticari ürünler içindir, commercial kelimesinin kısaltmasıdır.
netİnternet servis sağlayıcılar içindir, “network” kelimesinin kısaltmasıdır.
eduEğitim kurum ve kuruluşları içindir, "education" kelimesinin kısaltmasıdır.
genKişisel ve kurumsal başvurular içindir, "generation" kelimesinin kısaltmasıdır.
govDevlet kurum ve kuruluşları içindir, "government" kelimesinin kısaltmasıdır.
milAskeri kurum ve kuruluşlar içindir, “military” kelimesinin kısaltmasıdır.
orgKar amacı gütmeyen siteler içindir, “organization” kelimesinin kısaltmasıdır.
avTürkiye’ye ait bir alan adı olup, avukat kelimesinin kısaltılmasıdır. Sadece .tr uzantısı ile kullanılmaktadır.
drTürkiye’ye ait bir alan adı olup, doktor kelimesinin kısaltılmasıdır. Sadece .tr uzantısı ile kullanılmaktadır.
belTürkiye’ye ait bir alan adı olup, belediye kelimesinin kısaltılmasıdır. Sadece .tr uzantısı ile kullanılmaktadır.

Alan Adı Başvurusu  için Gerekli Belgeler

Aşağıda bulunan alan adlarından herhangi biri ya da farklı bir alan adı tescili için hak sahibi olduğunuzu tevsik eden resmi belgelerle başvuru yapmanız gerekmektedir. Com.tr uzantılı alan adı için gerekli belgelerin listesi aşağıdadır. Diğer alan adları ve gerekli belgelere ilişkin detaylı bilgiye bizimle irtibata geçerek ulaşabilirsiniz.

com.tr - biz.tr - info.tr - org.tr - net.tr - gov.tr - tv.tr - bel.tr - tel.tr - name.tr - gen.tr - web.tr - av.tr - dr.tr - k12.tr - edu.tr - pol.tr - bbs.tr - tsk.tr

com.tr Alan Adı İçin Gerekli Evraklar

  • Ad-soyad.com.tr için, T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için, Ticaret odasından alınmış olan "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi" ya da "Oda Sicil Kayıt Sureti" veya
  • Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış "Marka Tescil Belgesi" ya da "Marka Başvuru Belgesi"

Bize ulaşın

Defans Patent 12 yıllık tecrübesi ve uzman ekibiyle, sizlere marka, patent ve endüstriyel tasarım tescillerine yönelik yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda hizmet sunuyor. Bu hizmetlerden yararlanmak için hemen 0(850)297 0 297 aramanızı ya da info@defanspatent.com.tr adresinden bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz. Firmamız sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyacaktır.

Marka Tescili için Sizi Bilgilendirelim

İletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.

08502970297
905346452320