Yeni Girişimler İçin (Start-Up) 5 Önemli Şirket Özelliği

Yazan: Koray Yıldız | 31 Ekim 2016 | Kategori: Girişimcilik | Etiketler:

Sıfırdan bir şirket kurmak ve o şirketi büyütmek gerçekten zorlu bir süreçtir. Bu süreci yönetebilmek ve belli bir kurumsal organizasyona oturtmak, sağlam şirket temellerinin kurulmasını sağlar. Organizasyonu en baştan tanımlı ve planlı yaparsanız sağlam bir temel ile devam edersiniz.

Bu sağlam temeller için girişimcide bulunması gereken 5 temel özellik aynı zamanda şirketin de 5 önemli özelliği olmalıdır. Bu özelikleri barındıran şirketlerin başarılı olma şansı çok yükseliyor.

  1. Esneklik: Şirketin bakış açısındaki esneklikten bahsediyoruz. Değişimlere çok kolay adapte olup, motivasyonunu bozmadan devam eden şirketler. Kırılmadan direniş göstermeden farklılıklara adapte olabilmek. Hem organizasyon ihtiyaçlarına hem de müşteri isteklerine karşı esnek bir yaklaşım sergilemek, startup şirketin hız almasında önemli bir etkendir.
  2. Araştırmacı Yaklaşım: Yeni bir girişimde bilinmeyen çok fazla nokta olacaktır. Meraklı ve araştırmacı insanlardan oluşan bir şirket, bu startupın hızlı ilerlemesinde ciddi etkiler yaratır. Algıların açık olması ve iş ortamını, rakipleri ve müşterilerin ihtiyaçlarını sürekli araştıran bir şirket kültürü yaratmak sizi başarıya götürür.
  3. Disiplin ve Sabır: Yeni Şirket demek uzun süre şirketin kendine yatırım yapması demektir. Geri dönüşleri hemen olmayacaktır. Kurumsal yapının oturması vakit alacaktır. Dolayısı ile hedefe kilitlenmek, yılmadan sabır ve sebat ile hedefe ilerlemek gerekir. Bu sadece şirket sahibinin değil, diğer tüm paydaşların ve çalışanların ortak özelliği halini aldığında girişimi başarıya götürür.
  4. Çözüm Odaklılık: Startup’larda çözüm odaklılık, diğer birçok yetkinlikten daha ön planda bulunuyor. Sorunlar karşısına çıktığında kolları sıvayıp üzerine giden şirketler ayakta kalıyor ve farklılaşıyor.
  5. Müşteri Odaklılık: Hizmet verdiğiniz ilk müşteriler yeni kurulan şirketler için çok kritiktir. Öncelikle pazara nüfus etmek gerekir, bunun için hizmeti farklılaştırmak önemlidir. Bunun için müşteriyi iyi dinlemek, iyi anlayabilmek ve memnun edebilmek gerekir.
    Şirketinizin kritik dönem olan ilk 3 yılı atlatması yukarıdaki kriterlerin doğru bir şekilde uygulanmasına bağlı olacağından, bu 5 kriteri doğru bir şekilde şirketinize adapte edin ve başarıyı yakalayın.

Marka Tescili için Sizi Bilgilendirelim

İletişim bilgilerinizi paylaşın, 30 dakika içinde sizi arayalım.

08502970297
905346452320